Obraz Józefa Czapskiego na okładce Poesiealbum 377 – wiersze Adama Zagajewskiego

kolorowa okładka z obrazem Józefa czapskiego

Do dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego, Elżbiety Skoczek wpłynęła prośba niemieckiego wydawcy, by  pomóc w uzyskaniu zgody na opublikowanie dzieła Józefa Czapskiego na okładce 377 wydania Poesiealbum. Wydawca przesłał wstępną propozycję obrazu, który nawiązuje do przedstawienia, w którym zagrała Madeleine Renaud.  Jednak od prywatnego właściciela obrazu (z Warszawy) nie udało się uzyskać zgody.

Elżbieta Skoczek zaproponowała więc wydawcy przejrzenie  dzieł Józefa Czapskiego, które prezentowane są na stronach: https://jozefczapski.pl i https://czapskifestival.pl  i wybranie innego obrazu na okładkę.

Wydawca ostatecznie podjął decyzję i zdecydował reprodukować na okładce obraz z 1980 roku  „Les bijoux africains”, 1980, (olej na płótnie, kolekcja prywatna).

Po raz pierwszy dzieło to zostało zaprezentowane publicznie z okazji II edycji Festiwalu Józefa Czapskiego (z powodu pandemii była to prezentacja online właśnie na stronie https://czapskifestival.pl) .

W tym tomie będą oczywiście opublikowane wiersze  Adama Zagajewskiego.

 

Okładka książki z kolorowym obrazem Józefa Czapskiego

Okładka z obrazem Józefa Czapskiego. tytuł oryginalny: „Les bijoux africains”, 1980, olej na płótnie, kolekcja prywatna

 

Rozmiar zeszytu 12,5 x 21,5 cm
32 strony
Nakład: 1000 egz
Cena:  5 euro

Przeczytaj także:

Przyjaźń zawarta pod skrzydłami Józefa Czapskiego – fragment niepublikowanej rozmowy z Adamem Zagajewskim

Adama Zagajewskiego… Stary malarz

Adam Zagajewski: „Jego dachem był wiersz Herberta”.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją