Obrazy Józefa Czapskiego sprzed wojny w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie

Autoportret w lustrze; Czapski, Józef (1896-1993); Polska; ok. 1937

Obraz Józefa Czapskiego  z 1937 roku Autoportret w lustrze  jest przechowywany w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, ale instytucja ta nie jest jego właścicielem. To depozyt wojenny z jednego pałacu złożony na początku września 1939 roku. Poza tym obrazem, ten sam właściciel zdeponował wówczas jeszcze cztery inne obrazy Czapskiego:

Scena z komedii francuskiej „Mistrz Pathelin” – miejsce powstania : Polska ok. 1937; 82 x 65; olej; płótno; obraz

Domki wśród drzew – miejsce powstania Polska 1938; 61 x 50,5; olej; płótno; obraz

Wnętrze teatru Opera Leśna;  miejsce powstania Polska 1937; 73 x 54; olej; płótno; obraz (właściciel Jan Tarnowski)

W parku – miejsce powstania Polska ok. 1937; 80,5 x 64,5; olej; płótno; obraz

Na zdjęciu Autoportret w lustrze.

W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się więc 38  dzieł Józefa Czapskiego.

O nich tak powiedział Wojciech Karpiński w wywiadzie udzielonym Donacie Subbotko :

„Ku mojej radości realizuje się coś, co jest pomysłem Krystyny Zachwatowicz i rezultatem jej wieloletniej wytrwałości. Na dziedzińcu Pałacu Czapskich w Krakowie zostanie otwarty pawilon poświęcony Józefowi Czapskiemu. Będzie tam zrekonstruowany jego pokój z Maisons-Laffitte, ekspozycja biograficzna mu poświęcona i miejsce na jego obrazy. W Muzeum Narodowym w Warszawie jest najlepsza kolekcja jego obrazów przedwojennych – jedynych, które ocalały – ale one leżą w magazynach, dostępne bywają dwa. Jest też w Narodowym znakomita kolekcja jego obrazów powojennych, głównie z darów Mateusza Grabowskiego z Londynu – jednak one od lat też nie są wystawiane”. [Gazeta Wyborcza 02.04.2016].

O pozostałych pracach można przeczytać w artykule „Kolekcja dzieł Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie”

Dziękujemy Muzeum Narodowemu w Warszawie za udostępnienie informacji.

 

 

Tagged with:     , ,

O autorze /


Avatar

Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora. Autorka wszystkich tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . W roku akademickim 2017/2018 prowadziła zajęcia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski) . Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203