Tytuł wystawy: Białoszewski nieosobny. Muzeum Woli pokazuje twórczość i życie poety w nowy sposób. Po latach milczenia (zresztą sam Białoszewski kłamał i pozbawił autorstwa wielu tekstów Ludwika Heringa) opowiada się o sieci artystycznych inspiracji i relacji Białoszewskiego z innymi twórcami działającymi w Warszawie lat 40., 50. i 60. Wszak pisarz nie był sam. Podsłuchiwał miasto, ale też podsłuchiwał język najbliższych mu osób. Jedną z nich był właśnie Ludwik Hering – określany mentorem poety, który wraz z wydaniem jego opowiadań , a także korespondencji z Józefem Czapskim powraca w pamięci kulturalnej stolicy.
W tekście o wystawie czytamy:
„Do Białoszewskiego przylgnęło określenie „poeta osobny”, ale jego twórczość zawsze wyrastała z „potrzeby wspólnoty, istnienia poprzez ludzi, w ludziach, z ludzi czerpania” (Hanna Kirchner). Miron żył i tworzył w gęstej sieci artystycznych inspiracji i bliskich relacji. Nieprofesjonalne, alternatywne grupy twórcze i biografie ich uczestniczek i uczestników układają się w portret Białoszewskiego nieosobnego. Wiele z tych artystek i artystów niesłusznie pozostaje do dziś w cieniu Mirona, a wystawa w Muzeum Woli chce przywrócić te nietuzinkowe postaci pamięci Warszawiaków i Warszawianek”.
Wystawa przypomina osoby: Ludwika Heringa, Ludmiłę Murawską , Stanisława Swena Czachorowskiego, Lecha Emfazego Stefańskiego, Leszka Solińskiego, Bogusława Choińskiego.
W tym kręgu znalazł się także symbolicznie Józef Czapski, którego reprezentuje obraz z kolekcji prywatnej. Jego dzieło wisi obok obrazów Ludmiły Murawskiej – Péju.
Polecamy teksty, które są na naszej stronie, a świetnie uzupełniają wystawę:
https://jozefczapski.pl/murawska-teatr-i-obrazy/
https://jozefczapski.pl/wolnosc-w-lupinie-orzecha-ludmila-murawska-peju/
https://jozefczapski.pl/ludwik-hering-przyjaciel-czapskiego/
https://jozefczapski.pl/miron-w-spodnicy/
https://jozefczapski.pl/miron-bialoszewski-i-czapski/
https://jozefczapski.pl/miron-bialoszewski-do-jozefa-czapskiego-ludwik-zabiera-sie-do-pisania-listu/
Wystawa Białoszewski nieosobny od 1 lipca do 11 grudnia 2022
Muzeum Woli
ul. Srebrna 12
00-810 Warszawa