Obrazy w kolekcji Pałacu w Kurozwękach

Największa w Polsce kolekcja prywatna obrazów Józefa Czapskiego to kolekcja markiza Michaela Popiela de Boisgelin. Od 2023 roku znowu będzie można ją obejrzeć na stałej wystawie w Pałacu w Kurozwękach.

Od  10 lipca 2021 roku do 13 marca 2022 była eksponowana w Pawilonie Józefa Czapskiego.

Od 28 kwietnia 2022 do 5 czerwca 2022 roku 3 obrazy były prezentowane w Kordegardzie, w Warszawie.

Od 4 lipca 2022 do 28 sierpnia 2022 roku , 5 obrazów z kolekcji pokazano  w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, w sali obok obrazu  Cranacha Starszego.

Na podstawie dzienników malarza datowanie dzieł dla właściciela ustalił w 2021 roku Janusz Nowak.

Publikacja dzięki uprzejmości i za zgodą spadkobierców oraz  Pałacu w Kurozwękach, gdzie mieści się galeria Józefa Czapskiego (kolekcja obrazów Michała Popiela de Boisgelin. Kurozwęki, ul. Zamkowa 3, 28-200 Staszów).

Reprodukcje obrazów chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania.

 

 

Obecna (od 2023 roku) wystawa dzieł Józefa Czapskiego  na ostatniej kondygnacji Pałacu Popielów. Fot. Paweł Mazur

Wnętrze Pałacu w Kurozwękach z obrazami Józefa Czapskiego

kolorowe logotypu UE i województwa świętokrzyskiego i Rzeczpospolitej Polski

Zdjęcie archiwalne. Galeria Józefa Czapskiego na parterze Pałacu Popielów do 2019 roku.

Aktualizacja informacji: 19 grudnia 2023 roku.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2023 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

Komentarz

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją