Pamiętając… Maria Czapska i Józef Czapski

Józef Czapski i Maria Czapska (grobowiec)

17 maja 1981 roku w niedzielę Józef Czapski zapisał w dzienniku:

„Marynia już nic nie mówi, oczu i ust nie otwiera. Miała w ustach jedzenie, które  wcześniej jej dano. Nie można dalej próbować odżywiać! Dzień przeszedł. Marynia nadal milczy zupełnie”.

W kolejnych dniach zapisuje, że Marynia nikogo nie poznaje.

Siostra jego zmarła 10 czerwca 1981 roku. W dzienniku  (kajet 183)  znajdujemy wklejony nekrolog, który Józef Czapski opublikował 15 czerwca:

„Ś.P. Maria Czapska z Przyłuk, urodzona w 1894 roku, po długiej chorobie, opatrzona Św. Sakramentami zgasła w Maisons-Laffitte 10 czerwca 1981 roku. Zawiadamia przyjaciół / Brat”.

Dzień przed pogrzebem Maryni, czyli 14 czerwca 1981 roku, Czapski zapisał, że zamiast telegramu do Ludwika Heringa napisał do niego list, mimo że był potwornie zmęczony i bez sił.

15 czerwca o godz. 14 rozpoczęła się ceremonia pogrzebowa. W kościele Saint Vincent w Le Mesnil-le-Roi została odprawiona msza żałobna. Maria Czapska została pochowana na cmentarzu w  Mesnil-le-Roi. Grobowiec był z piaskowca, z napisem Maria Hutten-Czapska z Przyłuk. Gdy Józef Czapski zmarł (12 stycznia 1993 roku) został pochowany w tym samym grobie. Jednak po jego śmierci przygotowano nowy grobowiec, który jest do dzisiaj. Nie ma na tym grobowcu (podobnie jak na poprzednim) znaku Instytutu Literackiego, który widnieje na wszystkich innych grobowcach mieszkańców domu Kultury.

Cmentarz w Le Mesnil-le-Roi.

Cmentarz w Le Mesnil-le-Roi.

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją