Patricia Neway. Tosca w Paryżu

Józef Czapski i Patricia Neway

Patricia Neway.  W opisach obrazów, które nadawał Józef Czapski błędnie wpisywał jej nazwisko jako Newey.

Paryż. Teatr narodowy Opéra-Comique, zwany również salle Favart – to sala teatralna usytuowana przy placu Boieldieu, w 2. dzielnicy Paryża. To tutaj Patricia Neway w latach 1952-1954 była zaangażowana jako pierwsza sopranistka. W tytułowej roli, w Tosce Giacomo Pucciniego, zobaczył ją Józef Czapski. Ze szkicownikiem w ręku słuchał przeszywającego sopranu. W 1953 roku namalował dwa obrazy, na których sportretował ją w scenicznych kreacjach. Jeden z nich jest w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, drugi – w kolekcji prywatnej w Polsce.

A oto rysunek Czapskiego, Patricia Neway,  zamieszony w jednej z francuskich gazet.

czarno bialy biały rysunek

Patricia Neway, rysunek Czapskiego 1954

Patricia Neway zmarła w 2012 roku.

Na zdjęciu u góry obok okładki obraz Józefa Czapskiego , Patricia Neway w Tosce.  Kolekcja prywatna. Fot. Paweł Mazur.

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją