Pejzaż ojczysty. Malarstwo Czesława Rzepińskiego

Czesław Rzepiński. Józef Czapski. Maria Czapska… i Ludwik Hering.

Czesław Rzepiński – przedstawiciel koloryzmu. Uczył się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1926-1929  i  – podobnie jak Czapski – był w pracowniach Jarockiego i Weissa, a  potem kontynuował naukę w paryskiej filii Pankiewicza.  Przed II wojną światową Rzepiński  – podobnie jak Czapski – bywał w Wiśniowej, w posiadłości Mycielskich.  To dzięki Janowi Zygmuntowi Mycielskiemu (ur. 1901- zm.1972) i jego żonie Helenie z Balów Mycielskiej, którzy ukończyli akademię krakowską, dwór w Wiśniowej- nazywany Barbizonem Wiśniowskim, stał się przystanią dla artystów. Organizowano tu plenery,  artyści mieli niczym nieskrępowaną swobodę, miejsce do pracy i przede wszystkim atmosferę, sprzyjającą rozmowom i wymianie doświadczeń.

Józef Czapski  zanotował w Księdze Gości: „Taka temperatura intelektualna i malarska jest w tym domu, że wyjeżdżam z Katzenjammerem jak po kilku dniach duchowego pijaństwa”. Kraków przedwojenny i Wiśniowa  połączyły  Marię i Józefa oraz Czesława Rzepińskiego.

W 1936 przeniósł się Rzepiński do Katowic, gdzie w następnym roku założył wraz z Józefem Jaremą  i Józefem Mroszczakiem Szkołę Malarską im. A. Gierymskiego. W okresie 1935-1939 prowadził kursy dla nauczycieli rysunku w Liceum Krzemienieckim. W czasie okupacji hitlerowskiej powrócił do Krakowa. W 1945 podjął pracę w macierzystej Akademii Sztuk Pięknych. W okresie 1945-1947 pełnił funkcję prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków .  W 1948 został mianowany profesorem, czterokrotnie pełnił funkcję rektora tej uczelni (1954-1967). Swą pedagogiczną działalność zakończył wraz z przejściem na emeryturę w 1973.

Na prośbę Marii Czapskiej, Czesław Rzepiński, jako prezes Związku Polskich Artystów Plastyków  wystawił pismo potwierdzające, że Ludwik Hering jest Polakiem i malarzem.  16 stycznia 1945 roku, kiedy  do Radomia wkroczyło wojsko rosyjskie.  Ludwik Hering, który wówczas tam przebywał, został zaprowadzony do NKWD, gdyż uznano,  że Hering to na pewno Niemiec, bo od Göring i … aresztowali  go wówczas na 48 godzin. Dzięki wstawiennictwu (poświadczeniu) od Rzepińskiego mógł opuszczać miasto i nie meldować się codziennie. Wtedy też opuścił Radom i udał się do Łodzi, gdzie odnalazł Adolfa Rudnickiego.

Powróćmy jednak do sztuki. W Warszawie, w Muzeum Archidiecezji trwa wystawa „Pejzaż ojczysty. Malarstwo Czesława Rzepińskiego”, na której możemy zobaczyć ponad 50 prac artysty. Syntetycznie poprowadzona prezentacja ukazuje jedne z najlepszych prac. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z rodziną malarza oraz przyjaciół.

Obraz Czesława Rzepińskiego

„Tytułowy „Pejzaż Ojczysty” to nie tylko krajobraz ukazujący zakątki naszego kraju. To także człowiek z tymi miejscami związany, to jego środowisko, otoczenie – dom, pokój, ulubione przedmioty towarzyszące jego codziennemu życiu.

Obrazy z kolekcji Krystyny i Wiesława Ochmanów oraz rodziny artysty. Obrazy olejne, akwarele, rysunki, grafiki, prace o tematyce rodzajowej, martwa natura, portrety bliskich osób oraz tytułowe pejzaże. Wystawa ma charakter przeglądowy i uwzględnia dzieła w różnych lat twórczości, od obrazów przedwojennych, po te namalowane w roku śmierci artysty.

Wystawa prac Czesława Rzepińskiego, została zorganizowana z inicjatywy śp. ks. Mirosława Nowaka, dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, który w roku 2020 prowadził pierwsze rozmowy i ustalenia z rodziną Artysty. Ekspozycję udało się przygotować dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Anny Ryś –Rzepińskiej oraz Pani Marii Ryś”  – jak informuje Muzeum.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Wystawa do 5.09. 2021 roku.

Dziekania 1, 00-279 Warszawa

Wystawa Pejzaż ojczysty. Malarstwo Czesława Rzepińskiego

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją