Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy w KORDEGARDZIE

28  kwietnia  2022 roku o godz. 18 w KORDEGARDZIE. Galerii Narodowego Centrum Kultury przy Krakowskim Przedmieściu 15/17 w Warszawie została uroczyście otwarta wystawa Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych. Kuratorkami wystawy są: Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego i Katarzyna Haber.

W uroczystości otwarcia wzięli udział: wicepremier prof. Piotr Gliński,  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasador Republiki Francuskiej w Polsce, Frédéric Billet, a także Dyrektor Narodowego Centrum Kultury dr hab. Rafał Wiśniewski oraz Dyrektor Instytutu Francuskiego w Warszawie, Georges Diener.

Ponad  200 osób, miłośników twórczości Józefa  Czapskiego, tego wieczoru przybyło na otwarcie wystawy. Fotografie: Jan Walczewski

 

 

Fotografie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego , fot. Fot. Danuta Matloch/MKiDN

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją