Rula Lenska w Krakowie

aktorka rula lenska w pawilonie józefa czapskiego w krakowie. fot. Ela Skoczek

„Odwiedzałam wuja Józia w Maisons-Laffitte. Pamiętam, że malował mój portret.  Nie wiem, gdzie teraz jest. Miałam jakąś taką niebieską twarz. Nie lubiłam go” – zaczęła rozmowę Rula Lenska…

Rula Lenska (właściwie Róża Maria Leopoldyna Łubieńska) – aktorka –  to córka Elżbiety z Tyszkiewiczów i Ludwika Łubieńskiego. Ojciec podczas II wojny światowej był adiutantem generałów Władysława Sikorskiego i Władysława Andersa oraz szefem polskiej misji wojskowej na Gibraltarze. Pracował dla Radia Wolna Europa.  W 1946 rodzina zamieszkała w Londynie.

Aktorka właśnie odwiedziła Kraków… cdn.

Maureen Lipman i Rula Lenska w Krakowie. Opowieści o Czapskim, Elżbieta Skoczek wyjaśnia, co kryją archiwa Józefa Czapskiego i jego siostry Marii Czapskiej. Fot. Xymena Plater-Zyberk

Rula Lenska i Elżbieta Skoczek, Kraków 2021, Fot. Xymena Plater-Zyberk

Kraków, 10.09.2021

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją