Sprzedany na aukcji we Francji

Józef Czapski

We wrześniu 2016 roku we Francji sprzedano na publicznej aukcji obraz namalowany przez Józefa Czapskiego. To portret  pani B, matki przyjaciółki Czapskiego. Była ona jego sąsiadką. Namalował dla niej ten portret i umieścił nawet specjalną dedykację: „A Georgette, souvenir de sa chère maman”. Obraz jest oczywiście sygnowany. Jak podaje dom aukcyjny, obraz ten był od samego początku w posiadaniu rodziny obdarowanej; na aukcję przekazała go wnuczka.

Obraz olejny o wymiarach 82 x 54 cm  uzyskał cenę dość niską jak na warunki francuskie, bo 4200 euro.

Czapski nie lubił malować portretów na zamówienie;  pisał o tym w listach do Ludwika Heringa. Ten portret jednak nie był malowany na zlecenie. Był prezentem dla ulubionej sąsiadki.

Zdecydowanie lepsze ceny uzyskują obrazy olejne malarza na aukcjach w Polsce.

8 października 2016 r.  sprzedano w Polsce obraz olejny „O zachodzie słońca” za kwotę 55 000 zł.


źródło: http://www.yvelines-encheres.com/

 

Tagged with:     ,

O autorze /


Avatar

Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu. Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii. www.czapskifestival.pl Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją