Urodziny Józefa Czapskiego w Pałacu Popielów w Kurozwękach

Zdjęcie kolorowe wystawa Józefa Czapskiego

Czapski pisał do Jana Cybisa, że zależy mu na tym, by jego prace były w Polsce. To życzenie w 1996 roku spełnił Michael Popiel de Boisgelin (adoptowany syn Gilles’a de Boisgelin). Z zamku w Bretanii do Pałacu Popielów w Kurozwękach zostały przewiezione 23 obrazy Józefa Czapskiego z kolekcji tworzonej przez Polkę Jolantę z Wańkowiczów markizę de Boisgelin i jej męża Gilles’a markiza de Boisgelin. Jest to jedyna na świecie prywatna kolekcji dzieł Józefa Czapskiego, która jest na co dzień dostępna dla zwiedzających Pałac Popielów w Kurozwękach.

Obrazy są eksponowane na ostatniej kondygnacji pałacu w  powstałym w 2023 roku Muzeum Cztery Rodziny. Kuratorką wystawy jest Elżbieta Skoczek. Pałac jest otwarty dla zwiedzających codziennie od godz. 10-18. Bilet do muzeum kosztuje: normalny 17 zł, ulgowy 14 zł.

Z okazji 128 rocznicy urodzin Czapskiego powstał kolejny katalog z jego dziełami. Tym razem zawiera kolekcję Michaela Popiela de Boisgelin, w której od 2022 roku znalazły się nowe prace: rysunki dzieci. Koncepcję katalogu przygotowała Elżbieta Skoczek. Wydrukowany został  w nakładzie kolekcjonerskim (tylko 100 szt.). Można go będzie kupić w Pałacu Popielów w Kurozwękach oraz zamawiając  mailowo pod adresem:  suseia@suseia.org. Obrazom towarzyszą niepublikowane dotąd cytaty z dzienników artysty, które odczytali Maria i Janusz Nowakowie. Zapisy Czapskiego  odnoszą się do procesu powstawania obrazów, które są eksponowane w Kurozwękach.

2 kwietnia 1896 roku urodził się Józef Czapski

Austriaczka Józefa Hutten-Czapska z domu Thun–Hohenstein rodziła swoje dzieci w Pradze. Mąż jej, Polak, hrabia Jerzy Hutten – Czapski nie miał nic przeciwko temu, by dzieci rodziły się poza zaborem rosyjskim, nie w Przyłukach (dzisiejsza Białoruś, wtedy ziemie polskie pod zaborem rosyjskim), lecz właśnie w Pradze.
Józef Czapski urodził się 2 kwietnia 1896 roku  w Pałacu Thunów przy ul. Nerudovej 20.  Poród odbierała akuszerka Gabriela Suda. Już 4 kwietnia został ochrzczony w kościele św. Mikołaja w Pradze. Po trzech miesiącach  rodzina powróciła do Przyłuk.
21 grudnia 2021 roku dzięki staraniom Instytutu Polonika oraz Instytutu Polskiego w Pradze odsłonięto – w miejscu narodzin Józefa Czapskiego   tablicę upamiętniającą urodziny polskiego malarza, pisarza, żołnierza Armii Andersa, współtwórcy „Kultury”. Zaprojektowała ją czeska artystka Paulina Skavová.

Mam nadzieję, że w 130 rocznicę urodzin Czapskiego zostanie otwarta wielka wystawa dzieł Józefa Czapskiego we Francji.

 

Fot. Paweł Mazur, wystawa dzieł Józefa Czapskiego w Kurozwękach (Pałac Popielów) .

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją