Elżbieta Skoczek: I to jest doskonała wiadomość, która dotarła do mnie z Francji.
A jak to się zaczęło…
Warszawa – 28 kwietnia 2022 roku w czasie wernisażu wystawy Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych poprosiłam Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, by rozpocząć rozmowy o organizacji wystawy monograficznej dzieł Józefa Czapskiego w Paryżu. Ambasador Francji Frédéric Billet przychylił się do tego pomysłu. Kolekcjonerzy obecni na otwarciu wystawy deklarowali, że wypożyczą bezpłatnie dzieła.
Tylko jeden dyrektor, historyk sztuki, we Francji mógł podjąć się tego projektu. Po tym, jak nie udało się doprowadzić do zorganizowania wystawy w 2010 roku, to był ostatni moment, by podjąć rozmowy z Fabricem Hergottem, dyrektorem Musée d’Art Moderne. Minister obiecał, że porozmawia na ten temat z dyrekcją Instytutu Adama Mickiewicza.

Wernisaż Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych. Na zdjęciu Elżbieta Skoczek rozmawia z ministrem prof. Piotrem Glińskim o wystawie w Paryżu. Fot. Jan Walczewski
I już we wrześniu 2022 roku delegacja w składzie: dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu, Anna Gieros-Biłos, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego, Elżbieta Skoczek udała się na rozmowy z dyrektorem Musée d’Art Moderne w Paryżu. Pan Fabrice Hergott z zadowoleniem przyjął propozycję i obiecał, że będzie rekomendował organizację wystawy radzie programowej Musée d’Art Moderne.

Na zdjęciu zawsze ktoś musi mieć zamknięte oczy 🙂 Fot. Natalia Barbarska. Od lewej strony: Elżbieta Skoczek, Barbara, Schabowska, Fabrice Hergott, Anna Gieros-Biłos.
14 września 2023 – wernisaż retrospektywnej wystawy Nicolas de Staëla w Musée d’Art Moderne w Paryżu. W katalogu do wystawy w tekście kuratorskim zamieszczono obraz Józefa Czapskiego ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Więcej w informacji: Obraz Czapskiego w katalogu wystawy Nicolas de Staël .

Zdjęcie obrazu Czapskiego w katalogu wystawy retrospektywnej Nicolas de Staël w Musée d’Art Moderne w Paryżu. Wrzesień 2023
W sierpniu 2022 roku Instytut Polski w Paryżu przygotował krótki film o Józefie Czapskim. W filmie o polskim artyście mówił m.in. dyrektor Fabrice Hergott (Musée d’Art Moderne de Paris)
Na wernisażu wystawy Nicolas de Staëla w Musée d’Art Moderne poinformowano mnie, że w kalendarzu instytucji jest wpisana data otwarcia wystawy.

Wrzesień 2023.Na wernisażu wystawy Nicolas de Staëla w Musée d’Art Moderne (Paryż) . Na zdjęciu: od lewej dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego, Elżbieta Skoczek; dyrektor Fabrice Hergott (Musée d’Art Moderne de Paris) i Stanislas Pierret, ambasador Francji w Serbii.
15 września 2023 – Podpisano list intencyjny w sprawie organizacji monograficznej wystawy dzieł Józefa Czapskiego w Musée d’Art Moderne w Paryżu. Strona francuska wskazała kuratorkę. Wówczas zaplanowano wernisaż na 10 kwietnia 2026 r.
W związku z planami podpisania umowy pomiędzy stroną francuską i polską postanowiono, że
WYSTAWA MONOGRAFICZNA DZIEŁ JÓZEFA CZAPSKIEGO w Musée d’Art Moderne w Paryżu odbędzie się w 2027 roku (marzec -sierpień 2027) .
PLANY:
2 kwietnia 2025 – premiera: Józef Czapski. Dzieła z kolekcji markiza Michaela Popiela de Boigelin
2 kwietnia 2026 r. – 130 rocznica urodzin Czapskiego. Obchody roku dedykowanego artyście. Wydarzenia we Francji i w Polsce. Szczegóły wkrótce.
Andrzej Franaszek pracuje nad biografią Czapskiego. Mamy nadzieję, że wydawnictwo Znak wyda ją w 2026 roku lub 2027.
Fundacja SUSEIA pracuje nad catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego.
Więcej ZGŁOŚ OBRAZ do Catalogue Raisonné

Detal obrazu Józefa Czapskiego, kolekcja prywatna.