Юзеф Чапський – На нелюдській землі, wydanie po ukraińsku

Kolorowa okładka ukraińśkiego wydania Na nieludzkiej ziemi

W 2018 roku, w Wydawnictwie 21 w języku ukraińskim została opublikowana książka „Na nieludzkiej ziemi”. (Юзеф Чапський – На нелюдській землі,). Autorem przekładu jest Oles Gerasim (Олесь Герасим).

Spis treści:

Содержание:

– Вступ

– Старобільські спогади

На нелюдській землі

– Від автора

– На волі

– Через Росію

– Південна ідилія

– Шпиталь

– Слідами

– Бузулук

– Святвечір

– На нелюдській землі

– Гулаг

– Палац злиднів

– Москва

– Москва – Куйбишев

– Степом

– Янґіюль I

– Янґіюль II

– Янґіюль III

– Хмари і голуби

– Шопенове фортепіано

– Камера смертників

– Дукат

– „Руки загребущі”

– Древо життя

– Без плюмажу

– Ак-Алтин

– Кара-Кум

– Кордон

– Від муки вигнання

– Прощання

Бойовий шлях

– Ірак

– Із чужини до Польщі

– Монте-Кассіно

– Варшава

– Кінець війни

– Про Німеччину

– Покажчик географічних назв

– Покажчик прізвищ

– Від польського видавця

 

Wydano w serii:  Книги-XXI,  ISBN 9786176141877

 

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją