1986 r. Z dziennika Czapskiego

grafika, kolorowe zdjęcie drewnianego krzyża po prawej, po lewej czarnobiałe zdjęcie Czapski na swoim łóżku

1986 rok. Wiosna. Oczy nie pozwalają czytać. Przychodzą do niego Jacek Krawczyk, Tuta Niemojowska, Teresa Dzieduszycka, Maria Nowak. Czytają mu. Strofy Norwida, listy. Także pisma Simone Weil. Norwid i Weil ratują go od letargu. Odsłuchuje „Cmentarze” Marka Hłaski. Z Kotem Jeleńskim rozmawiają o sprzedaży zapisków / dzienników. Kot namawia Czapskiego na sprzedaż. Z lupą (w samotności) Czapski przegląda dzienniki. O d przesuwania ich, przenoszenia czuje niemoc. Fizyczne zmęczenie.  Za szafą znajduje tekę, a w niej reprodukcje ukochanych dzieł: Matissa, Cézanne’a i de Staëla. Otrzymuje list od Zygmunta Mycielskiego, który informuje go, że idzie do szpitala na operację. Czapski notuje, że jeśli okaże się to choroba śmiertelna (rak), to ważne, by Zygmunt nie cierpiał.

1986 rok. Z dziennika Józefa Czapskiego (odczytała Elżbieta Skoczek):
„Nie dać się rozpłynąć przez lenistwo, które idzie od niemocy fizycznej. […] Moje próby malowania, to ucieczka od letargu! […] Ten chaos życia, którego koloryt się co sekundę zmienia. […] Czuję się jakąś galaretą, pustą fasadą – i jedyny mój ratunek: krótkie błyski modlitwy”.

Tagged with:     , , ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją