Bytom: Kwiaty w czarnym flakonie

Jeśli ktoś chce podróżować po Polsce szlakiem obrazów Józefa Czapskiego, to musi skierować swoje kroki do Bytomia. W zbiorach Muzeum Górnośląskiego znajduje się jeden obraz: Kwiaty w czarnym flakonie. Na co dzień niestety nie jest eksponowany. Ale teraz…

„Kwiaty w czarnym flakonie” można oglądać od 11 czerwca do 14 lipca 2019 roku. Oprowadzanie z kuratorem Urszulą Mikoś odbędzie się 23 czerwca 2019 roku (niedziela), godz. 12.30 . Wstęp wolny. (miejsce: Galeria Malarstwa Polskiego, pl. Jana III Sobieskiego 2)

Spotkanie przy obrazie Józefa Czapskiego odbywa się w ramach cyklu „Malarski deser”, którego założeniem jest prezentacja bogatej kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu – Dział Sztuki dysponuje 12 tys. dzieł. Niestety, nie wszystkie dzieła znajdują się w przestrzeni galerii, dlatego też co miesiąc muzeum wybiera inne i prezentuje odwiedzającym. W Galerii Malarstwa Polskiego obecnie prezentowanych jest 155 eksponatów.

Obraz wg informacji uzyskanych z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu jest to obraz z… 1936 r.  Dzieło zostało zakupione przez muzeum. Ciekawe, ciekawe…

Zdjęcie Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, czerwiec 2019 r. fot.  Witalis Szołtys.

Tagged with:     , , ,

O autorze /


Avatar

Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu. Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii. www.czapskifestival.pl Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203