José Ferrater Mora i Czapski

Rok 1952. Taka data widnieje na obrazie.  Obraz jest w zbiorach Uniwersytetu  w Gironie. Zdjęcie przesłał nam Joan Vergés Gifra, który poszukiwał wszelkich informacji o związkach Czapskiego i filozofa. Archiwa kryją wiele ciekawych wątków na ten temat.  Naukowiec wcześniej kontaktował się  z Biblioteką Narodową w Warszawie (tam nic nie ma na ten temat) ,  a potem z dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego, Elżbietą Skoczek .

 

Portret José Ferrater Mora, namalowany przez Czapskiego, 1952 fot. Joan Vergés Gifra
Càtedra Ferrater Mora de Pensament Contemporani
Universitat de Girona

 

A na podarowanej książce Czapski napisał: „A Monsieur José Ferrater Mora le fils d’un pays que j’aime par les yeux et par le coeur et que je voudrais connaitre plus par l’esprit. Ocean Atlantique 14/ VI/ 1950”.

Ta dedykacja widnieje na egzemplarzu „Terre inhumaine”…

A tutaj zdjęcie filozofa i portretu:

Filozof i jego portret namalowany w 1952 roku przez Józefa Czapskiego. fot. Joan Vergés Gifra
Càtedra Ferrater Mora de Pensament Contemporani

 

 

Archiwum filozofa

Data publikacji: 20.09.2020. Aktualizacja 10.2022

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją