„Józef Czapski (1896-1993). Malarstwo” – wystawa w Bibliotece Polskiej w Paryżu

Paryż, Józef Czapski

Obrazy, rysunki malarza, a  także 3 tomy dzienników Józefa Czapskiego wypożyczone przez Muzeum Narodowe w Krakowie będzie można zobaczyć na wystawie w Paryżu. Ekspozycję „Józef Czapski (1896-1993). Malarstwo” przygotowała Biblioteka Polska w Paryżu i w jej siedzibie przy 6, Quai d’Orléans od 5. kwietnia 2016 r. do 13 maja 2016 r. będzie można oglądać wspaniały wybór  prac malarza. Zobaczymy  43 obrazy z  kolekcji prywatnych oraz 6 obrazów z kolekcji Stowarzyszenia Instytutu Literackiego Kultura, a także 54 rysunki, szkice, akwarele i prace graficzne.

Wystawa ta pokaże – jak informuje Anna Czarnocka, kurator – najciekawsze pod względem artystycznym, dostępne prace artysty, a jej celem jest zapoznanie szerokiej francuskiej publiczności z twórczością artysty oraz uczczenie pamięci tej wyjątkowej postaci. 3. kwietnia 2016 r. przypada 120. rocznica urodzin autora „Na nieludzkiej ziemi”.

Podczas wernisażu 5. kwietnia o godz. 19.00 zostanie pokazany także film dokumentalny Andrzeja Wolskiego Józef Czapski 1896-1993). Świadek wieku” z 2015 r.

Paryż, Józef Czapski

Na zdjęciu obraz Józefa Czapskiego Rozmowa przez telefon, 1978 r. (z prywatnej kolekcji) . Materiały prasowe Biblioteki Polskiej w Paryżu.

Wystawie towarzyszy katalog, do którego krótkie eseje napisali:  Jacek Waltoś, Krzysztof Zagrodzki, Janusz Nowak, Xawery Deryng.

Patronat nad tym wydarzeniem objął  Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej we Francji –  Andrzej Byrt.

Partnerami wystawy są: Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura oraz Muzeum Narodowe w Krakowie.

Relację z wernisażu będzie można przeczytać i obejrzeć na naszej stronie.

Zapraszamy do Biblioteki Polskiej w Paryżu, przy  6, Quai d’Orléans, od 6.kwietnia do 13. maja (od wtorku do piątku w godz. 14.15 – 18.00).

Tagged with:     , ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją