List Józefa Czapskiego na aukcji w Krakowie

30 maja 2015 r. na aukcji organizowanej przez antykwariat Rara Avis można było kupić odręczny list Józefa Czapskiego dotyczący wojennych losów Stefana Bystrzonowskiego, pisany w Paryżu ok. 1948 (Rękopis dwustronny na ark. 20,7×13,4 cm). Czapski pisze, że służył razem z Bystrzonowskim w 8 Pułku w 1935, później spotkali się w obozie w Starobielsku.

„Pyta Pani, czy myślę, że on jeszcze żyje. Jestem zupełnie przekonany […], że to jest najbardziej nieprawdopodobne. Z 4000 oficerów w Starobielsku uratowało się paru, których wcześniej wysłano na badania do Moskwy, a potem tych 78, którzy wylądowali w Griazowcu, ja z nimi. Reszta cała zaginęła”.

List został przywieziony z Paryża i przekazany rodzinie Stefana Bystrzonowskiego. Do listu dołączono kartkę z notesu (form. 8×12,7 cm) z odręcznym ołówkowym portretem „Bystrzonowski” autorstwa Józefa Czapskiego. Na odwrocie rysunek przedstawiający twarz leżącego mężczyzny. Zbiór dopełnia współczesna odbitka zdjęcia, na którym uwieczniono Józefa Czapskiego i Stefana Bystrzonowskiego, obu w mundurach, idących przez Rynek Główny w Krakowie. Zdjęcie wykonano zapewne w 1935. Stan bardzo dobry.

Stefan Bystrzonowski (1901-1940) – oficer WP, absolwent Gimnazjum im. Jana Sobieskiego w Krakowie, absolwent Wydz. Prawa Uniw. Jagiellońskiego, w WP ochotniczo od 1920, w 1939 awansowany do stopnia porucznika, przewieziony do obozu w Starobielsku, gdzie zginął, pochowany na cmentarzu w Piatichatkach pod Charkowem).

Cena wywoławcza: 2.000 zł. Po cenie wywoławczej list został kupiony przez instytucję. 

Tagged with:     ,

O autorze /


Avatar

Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora. Autorka wszystkich tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . W roku akademickim 2017/2018 prowadziła zajęcia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski) . Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii.

Artykuły powiązane

Komentarz

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203