O dziennikach i rozmowach z Józefem Czapskim

W czwartek 12.05 o godz. 21.00 w  w ramach projektu Noc Książki w przestrzeni Pawilonu Józefa Czapskiego będzie można zwiedzić ten nowy obiekt kulturalny na mapie Polski, a także wziąć udział w spotkaniu z Januszem Nowakiem i Andrzejem Mietkowskim.

Janusz Nowak – kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, Kierownik Archiwum i Zbioru Rękopisów Czartoryskich. Od wielu lat zajmuje się odczytywaniem i opracowywaniem dzienników Józefa Czapskiego.

Andrzej Mietkowski – dziennikarz i publicysta,  w latach 80. XX wieku działacz opozycji przebywający na emigracji. Na magnetofonie Radia Wolna Europa upamiętnił w latach 1982-1986 wspomnienia Józefa Czapskiego.

Plan spotkania:

21:00-21:30 – Zwiedzanie Pawilonu Józefa Czapskiego z przewodnikiem z Muzeum Narodowego w Krakowie;
21:30-22:45 – Debata o twórczości Józefa Czapskiego.

Z uwagi na to, że debata odbywa się w przestrzeni muzealnej, obowiązkowa jest wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 54 44 (czynne w godz. 9.00 – 15.00 w dni powszednie).


Organizator projektu Noc Książki:  Klub Jagielloński/ fot. Muzeum Narodowe w Krakowie, fot. Mirosław Żak, pracownia fotograficzna MNK

O autorze /


Avatar

Copyright 2020 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora. Autorka wszystkich tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . W roku akademickim 2017/2018 prowadziła zajęcia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski) . Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203