Relacja ze spotkania na wystawie w Ussel

24 września 2022 roku w Muzeum Regionalnym w Ussel w galerii, gdzie prezentowano wystawę « Regards sur la Corrèze. Josef Czapski et Jean Colin » zorganizowaną z inicjatywy Vincenta Guiller odbyło się spotkanie polsko-francuskie przy obrazach Józefa Czapskiego i Jean Colin d’Amiens.  Zaproszenie Elżbiety Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego, przyjął Konsul Generalny RP w Lyonie p. Hubert Czerniuk.  W czasie wspólnego oglądania i opowieści o tym, co kryje się w archiwach na temat przyjaźni Józefa i Jeana, a także o obrazach i rysunkach artystów, obecna była TVP Polonia, która przygotowała relację.

Kolorowy obraz Józefa Czapskiego, przedstawia mężczyznę w fotelu

Relacja – materiał TVP POLONIA – Zobacz

W archiwach Czapskiego znajdujemy szkice do prezentowanych obrazów, możemy także z dokładnością do konkretnego dnia ustalić proces ich tworzenia. W Krakowie zgromadzona jest także korespondencja od zaprzyjaźnionych osób z rodzeństwem Czapskich, których potomkowie do dzisiaj mieszkają w rejonie Corrèze.

Oto relacja fotograficzna z tego spotkania.

 

Obrazy Czapskiego na wystawie , kolorowe zdjęcie

 

Kolorowe zdjęcie z ekspozycji

 

Kolorowe zdjęcie osoby na wystawie

 

 

Kolorowy Portret Józefa Czapskiego namalowany przez Jean Colin d Amiens

Portret Józefa Czapskiego namalowany przez Jean Colin d 'Amiens

 

Spotkanie było możliwe dzięki wsparciu w ramach programu „Kultura polska na świecie”. Instytut Adama Mickiewicza.

 

 

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją