Obraz Józefa Czapskiego po konserwacji

Instytut Polonika w 2020 roku  dofinansował prace restauracyjno-konserwatorskie przy 22 dziełach, które znajdują się w zbiorach Polish Museum of America.  Jednym z nich jest obraz Józefa Czapskiego „Gołębnik”, który artysta namalował w 1938 roku. W ramach prac zostały m.in. uzupełnione ubytki warstwy malarskiej, odnowiono także ramy i tył obrazu.  To bardzo ważna praca, bo jest jedną z nielicznych zachowanych z okresu przedwojennego. Większość  prac malarza spłonęła w czasie II wojny światowej.

Czapski wysłał obraz olejny na Wystawę Światową, która odbyła się w Nowym Jorku w 1939 roku. Z powodu wybuchu II wojny światowej obraz nie wrócił do Polski.

W archiwum Józefa Czapskiego zachowały się listy, w których można prześledzić próby – po wojnie – sprowadzenia obrazu z USA do Francji.

Obraz znalazł się na tej wystawie dzięki wsparciu znajomego dyplomaty,  Witolda Klemensa Wańkowicza (herbu Lis). To ojciec Jolanty Wańkowiczówny, która poślubiła Gilles’a de Boisgelin.  Wańkowicz w latach 30-tych był chargé d’affaires / kanclerzem polskiej ambasady w Stanach Zjednoczonych i był zaangażowany w organizację pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku.

Dziękuję Instytutowi Polonika za udostępnienie zdjęcia obrazu Czapskiego „Gołębnik” (po konserwacji).

Inne obrazy Józefa Czapskiego można zobaczyć na Wirtualnej Wystawie – kliknij

Tagged with:     ,

O autorze /


Avatar

Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora. Autorka wszystkich tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . W roku akademickim 2017/2018 prowadziła zajęcia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski) . Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203