Czapski, cóż to był za człowiek! – spotkanie z Krystyną Zachwatowicz

Krystyna Zachwatowicz i Józef Czapski

W niedzielę, 26 czerwca o godz. 15.00 w Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie Krystyna Zachwatowicz wygłosi inauguracyjny wykład otwierający cykl spotkań „Czapski, cóż to był za człowiek!”

Wstęp wolny, jednak ilość miejsc jest ograniczona.

Na pewno dowiemy się, kiedy poznała Józefa Czapskiego, co mu zawdzięcza i jak doszło do tego, że w 1996 roku po raz pierwszy odtworzono pokój Czapskiego w czasie wystawy „Wnętrze”, a w 2016 roku udało się otworzyć miejsce pamięci Józefa Czapskiego – Pawilon.

W numerze 132 (2015) Zeszytów Literackich opublikowano korespondencję (kilkanaście sztuk) pomiędzy Józefem Czapskim a Andrzejem Wajdą i Krystyną Zachwatowicz.  Są to listy, kartki pocztowe i telegramy, które pochodzą z archiwum Muzeum Narodowego w Krakowie oraz z archiwum Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz.


Na zdjęciu:  po lewej stronie Józefa Czapskiego, Krystyna Zachwatowicz (bez okularów) , po prawej –  Alina Margolis, żona Marka Edelmana (w okularach).

Kolekcja prywatna.

 

A&A Orawski

 

 

 

 

O autorze /


Avatar

Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu. Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii. www.czapskifestival.pl Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją