Joseph Czapski i Jean Colin w Ussel (Corrèze)

kolorowy afisz wystawy, fragment

Vincenta Guillier poznałam przez internet. Gdy poszukiwałam informacji o Jean Colin pojawiła mi się w wyszukiwarce książka, którą napisał w 2015 roku. Potem zobaczyłam film, gdzie zafascynowany osobą Jeana  młody człowiek rozmawia z bratem malarza. W tle obrazy i to mieszkanie w Amiens, w którym także – jak wiem już z dzienników Czapskiego – bywał i polski artysta. Spotkaliśmy się potem w Paryżu, poznałam go m.in. z panem Maciejem Morawskim. Przesyłam mu ciekawostki i odkrycia  o Czapskim, a on – pisze  o Jean Colin d’Amiens.

Dbanie o pamięć przeradza się u Vincenta w troskę, by ocalić jak najwięcej z tego, co stworzył Jean. I tak w nakładzie bibliofilskim wydał: « Poèmes retrouvés Jean Colin d’Amiens » (Ed. des Voix de Garages, kwiecień 2016) i a w 2022, w marcu Jean Colin d’Amiens  « Lettre à Czapski ». (Ed. des Voix de Garages, marzec 2022) .

Kiedy przygotowywałam projekt „Czapski en France” (2020), w ramach którego miały być pokazane dzieła z kolekcji prywatnych w galerii naprzeciwko Luwru, od razu pomyślałam o włączeniu Vincenta do projektu, by opowiedział o swoich odkryciach: o Jeanie i Józefie. Powstał więc artykuł « Jean Colin d’Amiens et Joseph Czapski », dostępny teraz online, który sąsiaduje z opowieścią prof. Murielle Gagnebin. To nasz wkład w popularyzację zarówno Jeana , jak i  Józefa Czapskiego (dla francuskiego odbiorcy  to wciąż Joseph Czapski ) .

I tak przyjacielska relacja nieznanego we Francji malarza Jeana Colin d’Amiens z nieobecnym w powszechnej świadomości Francuzów Józefem Czapskim, dzięki fascynacji i zaangażowaniu Vincenta, zostanie pokazana poprzez ich dzieła. Wszystko to w niewielkim muzeum w Ussel. To także efekt fascynacji i poszukiwań Vincenta. Kto chce zanurzyć się i poznać miejsca, w których bywali Józef Czapski i Jean Colin, musi odwiedzić rejon Corrèze.

Finisaż

24 września 2022 roku to ostatni dzień wystawy « Regards sur la Corrèze : Josef Czapski / Jean Colin » w Ussel.

Wystawę wówczas obejrzą m.in. goście z Polski m.in. Elżbieta Skoczek – dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego. Jej zaproszenie do wspólnego oglądania dzieł Józefa Czapskiego i Jeana Colin d’Amiens przyjął Konsul Generalny RP w Lyonie, pan Hubert Czerniuk. Obecność zapowiedziała także ekipa TVP POLONIA.

Spotkanie przy obrazach rozpocznie się o godz. 14.

Exposition « Regards sur la Corrèze : Josef Czapski / Jean Colin »

18 Rue Michelet
Galerie d’exposition du musée
19200 USSEL

(od 9 sierpnia do 24 września 2022)

 

Afisz wystawy w Ussel: Józef Czapski i Jean Colin (od 9 sierpnia do 24 września 2022)

Afisz wystawy w Ussel: (Joseph Czapski) Józef Czapski i Jean Colin (od 9 sierpnia do 24 września 2022)

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją