Wystawa w Kordegardzie. Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych

kolorowe obrazy Józefa Czapskiego, miniaturki

Dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz (Dyrektor Narodowego Centrum Kultury) oraz kuratorki: Elżbieta Skoczek (Dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego) i Katarzyna Haber zapraszają do Warszawy, do KORDEGARDY Galerii Narodowego Centrum Kultury (Krakowskie Przedmieście 15/17) .

Wystawa:  Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych. (28.04. 2022  –  5.06. 2022)

Wernisaż : 28 kwietnia o godz. 18.00

KORDEGARDA  jest czynna codziennie w godz. 11-19, oprócz poniedziałków.

Elżbieta Skoczek: „Dzięki zaufaniu Narodowego Centrum Kultury oraz dzięki życzliwości właścicieli, którzy wypożyczyli obiekty, możemy na tej wystawie przedstawić prace, które nigdy dotąd nie były prezentowane publicznie.

Jeden z obrazów to pejzaż z jesiennym widokiem Tatr. Jedno z niewielu zachowanych dzieł Czapskiego sprzed II wojny światowej. Dzięki szczególnym zapisom wiemy, że zostało podarowane Helenie Dadejowej (1922 rok).

Kolejny to portret Wacka Kisielewskiego, namalowany w czasie pobytu pianisty w siedzibie paryskiej „Kultury”. Obraz z 1969 roku. To jedyny znany mi obraz, który jest sygnowany pseudonimem: „L. Bonnet, 69”. Bonnet to po francusku czapka. Ten żart słowny zastosował malarz, by nie narażać tych, którzy przewozili obraz z Maisons-Laffitte do PRL. W jego dziennikach odnajdujemy  szkice związane z osobą Kisielewskiego. Rysował także Marka Tomaszewskiego, który z Kisielewskim tworzył przecież niezapomniany duet fortepianowy Marek i Wacek. Razem bywali w siedzibie paryskiej „Kultury” i… u Czapskiego na górce.

W 2016 roku poznałam Katarzynę Skansberg, która opowiedziała mi, jak poznała Czapskiego i kim był dla niej. Wtedy po raz pierwszy usłyszałam opowieść o przedstawieniu Kurki Wodnej, o malowaniu Gubernatora. To wspaniałe wspomnienie przywołujemy w pięknie wydanym  katalogu wystawy. Na wystawie prezentujemy także obraz namalowany po obejrzeniu przez Czapskiego Kurki Wodnej. W katalogu znajdą Państwo także wspaniały artykuł Janusza Nowaka, specjalisty od odczytywania pisma Czapskiego. To dzięki jego tytanicznej pracy i pracy jego żony Marii będziemy mogli czytać zapisy z dzienników wojennych autora Na nieludzkiej ziemi”.

Nie sposób opisać tutaj historię każdego z obrazów prezentowanych na wystawie. Dlatego zapraszamy na oprowadzania kuratorskie.

Elżbieta Skoczek: 29.04. 2022  w godz. 12.00-14.004.06. 2022  r. w godz. 12.00-15.00.

Katarzyna Haber: 14.05.2022 w godz. 17:00-21:00. W tym dniu, w  Nocy Muzeów będzie czynna do godz. 23:00

Twórczość artysty, który żył ponad 90 lata jest rozproszona po świecie. Obrazy, rysunki znajdują się w instytucjach publicznych w Polsce, ale także w Szwajcarii, w siedzibach urzędów francuskich, uczelni w Hiszpanii, a także w zbiorach muzealnych w Stanach Zjednoczonych.

Większość jest w rękach prywatnych – w Szwajcarii, we Francji, w Niemczech, Belgii, w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Anglii, Szwecji, Danii, Portugalii, Brazylii, Hiszpanii, Białorusi i Ukrainie, a nawet w Rosji i Japonii… I oczywiście w Polsce.

Czarno biała grafika z tekstem Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją